Latarnie morskie, czyli obiekty nawigacyjne wskazujące drogę powracającym do portu żeglarzom, stanowią jedne z największych atrakcji polskiego wybrzeża.
Większość latarni udostępniona jest do zwiedzania, każdego roku przyciągając tłumy turystów. Niektóre z nich zlokalizowano w granicach nadmorskich kurortów, stanowiąc często jedne z najbardziej popularnych turystycznie miejsc. Inne latarnie, takie jak Czołpino oraz Stilo, położone są w bardziej odosobnionych miejscach, pośród lasów.
Najwyższa wieża latarni znajduje się w Świnoujściu i liczy aż 64,8 m. Co ciekawe, zlokalizowany przy ulicy Bunkrowej obiekt jest także jedną z najwyższych latarni na świecie. Zwiedzając ją warto także odwiedzić mieszczące się w przyległym budynku Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego.
Na wschód od Świnoujścia, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, w pobliżu miejscowości Wisełka, znajduje się latarnia Kikut. Pomimo tego, że sam budynek jest względnie niski i liczy zaledwie nieco ponad 18 metrów, dzięki położeniu na wysokiej wydmie poziom światła latarni jest najwyższy spośród wszystkich polskich latarni i wynosi ponad 91 metrów. Niestety, wnętrza tej latarni nie są udostępnione do zwiedzania przez turystów.
Kolejny obiekt nawigacyjny znaleźć można w miejscowości Niechorze. Jest on udostępniony dla zwiedzających, a ze szczytu jej wnoszącej się na wysokość 45 metrów wieży podziwiać można przepiękną panoramę miejscowości, lasów, plaży i Bałtyku. Sama bryła i kolorystyka wieży powodują, że jest to jedna z najbardziej znanych i najlepiej rozpoznawalnych latarni w Polsce. Mieści się przy ulicy Polnej 30, a w jej pobliżu znajduje się warty odnotowania Park Miniatur Latarni Morskich.
W Kołobrzegu latarnia znajduje się tuż nieopodal lokalnego portu, a do jej budowy wykorzystano konstrukcję dawnych fortyfikacji. Z jej szczytu podziwiać można wypływające w morze statki i spacerujących po okolicy turystów, a także plażę i miejskie zabudowania. Wewnątrz budynku znajduje się Muzeum Minerałów, a wokół stoiska z pamiątkami. Adres latarni: ul. Morska 1.
Inną piękną, udostępnioną do zwiedzania latarnię znaleźć można w miejscowości Gąski, a dokładniej pod adresem ul. Latarników 7. Jest ona uznawana za miejsce graniczne Zatoki Pomorskiej. Zespół latarni morskiej, na który składają się latarnia, dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur, został wpisany do rejestru zabytków.
Latarnia morska w Darłowie, a dokładniej w jego nadmorskiej dzielnicy Darłówku, zlokalizowana jest przy ujściu rzeki Wieprzy, kamiennym falochronie, drewnianym deptaku oraz plaży. Posiada charakterystyczne czerwone okiennice i ceglaną fasadę.
Także wieża latarni w Jarosławcu została zbudowana z czerwonej cegły, lecz jej bryłę zaprojektowano w sposób zaokrąglony. Jest ona dość nietypowo położna – niemal pół kilometra od brzegu morskiego, w samym centrum miejscowości. Dokładny adres latarni to ulica Szkolna 1. Także tę latarnię mogą odwiedzić turyści.
Ustka to jedna z najbardziej znanych nadmorskich miejscowości, a do jej najważniejszych atrakcji z pewnością należy tutejsza latarnia morska (ul. Marynarki Polskiej 1), funkcjonująca od 1871 roku. Bryła budynku jest niezwykle interesująca. Wieża zbudowana jest na planie ośmiokąta i ma wysokość niespełna 20 metrów. Wystaje ona tylko nieznacznie ponad przylegający do niej budynek latarników.
Wspomniana już wcześniej latarnia morska Czołpino nie jest zlokalizowana w pobliżu żadnej miejscowości turystycznej, dlatego też dotarcie do niej może być nieco bardziej kłopotliwe, niż w przypadku większości wież. Latarnia stoi na szczycie najwyższej w okolicy wydmie, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Niezwykłe piękno otaczającej latarnię przyrody sprawia, że zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Latarnia czynna jest przez cały rok, a najbliższe kurorty nadmorskie to Łeba oraz Rowy.
Stilo to kolejna latarnia morska położona nieopodal Łeby, około 10 km na wschód od jej granic. Jest ona w całości zbudowana z metalu. Latarnia posiada unikatowy kształt, ponieważ została zbudowana na planie szesnastokąta. Charakterystyczne jest także jej malowanie w kolejno czerwone, białe i czarne pasy.
Rozewie poszczycić się może najstarszą latanią morską na polskim wybrzeżu – funkcjonującą od 1822 roku (ul. Leona Wzorka). Posiada ona też największy zasięg w kraju. Na latarnię składają się murowana, biała podstawa oraz czerwona, metalowa wieża. Osoby zainteresowane laternictwem powinny odwiedzić zlokalizowane wewnątrz latarni muzeum. W pobliżu znajduje się także udostępniona do zwiedzania maszynownia.
Latarnia w Jastarni, o wysokości 13,5 metrów, jest najniższą spośród polskich wież tego typu. Jest ona, podobnie jak opisana wcześniej wieża Stilo, w całości metalowa. Nie udostępnia się jej wnętrz zwiedzającym.
Na cyplu Półwyspu Helskiego, w mieście Hel, stoi wieża o ośmiokątnej podstawie, osiągająca wysokość 41,5 metra. W ścianę latarni wmurowana została tablica, upamiętniająca wizytę marszałka Józefa Piłsudskiego, która miała miejsce 1 lipca 1928 roku.
Drugą co do wysokości wieży (64,3 metra) latarnię w Polsce znaleźć można w Gdańsku. Jest ona jednocześnie najmłodszą latarnią kraju. Zlokalizowano ją na terenie gdańskiego portu morskiego, w części Port Północny. Latarnia ta jako jedyna w Polsce wyposażona jest w windę. Niestety, nie jest ona udostępniona do zwiedzania przez turystów.
Najbardziej wysuniętą na wschód spośród polskich latarni jest latarnia morska w przepięknej Krynicy Morskiej, położona przy ul. Sienkiewicza. Obecny budynek powstał w zastępstwie za latarnię zniszczoną podczas drugiej wojny światowej. Obiekt jest udostępniony turystom.
Polskie latarnie morskie śmiało można zaliczyć do jednych z najbardziej urokliwych na kontynencie. Każda z nich jest inna i w specyficzny dla siebie sposób charakteryzuje miejscowość, w jakiej się znajduje. Wszystkie pełnią ważną dla żeglugi morskiej funkcję orientacyjną i nawigacyjną, a ich zwiedzanie często urozmaicone jest nie tylko przez zapierające dech widoki, ale też przez tablice informacyjne, liczne eksponaty, a czasem całe muzea. Spędzając czas nad morzem warto więc wybrać się na taras widokowy jednej z nich.
Zostaw komentarz