Morze pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Zarówno zażywając morskich kąpieli, spacerując brzegiem morza czy spożywając pyszne ryby, odmładzamy nasze ciało i stymulujemy je do lepszego funkcjonowania.

Pełne zieleni zejście na plażę

Woda morska zawiera wiele korzystnych dla organizmu minerałów. Zarówno kąpiel w morzu, jak i samo przebywanie w jego pobliżu znakomicie wpływa na nasze zdrowie. Mówi się, że w Bałtyku zawarte są prawie wszystkie pierwiastki chemiczne występujące na ziemi. Występują one zarówno w postaci rozpuszczalnych soli, jak i w formie nierozpuszczalnej zawiesiny. Samo stężenie minerałów jest z kolei zbliżone do ich stężenia w surowicy krwi. W wyniku głębokiego wnikania składników mineralnych zwiększane jest nawilżenie skóry, a także jej ukrwienie, napięcie i elastyczność, dlatego kąpiel w morzu działa odmładzająco na nasz organizm! Zbliżony efekt można uzyskać, stosując w domu kąpiele z użyciem soli morskiej. Zabawy w zimnych wodach Bałtyku mogą też przyspieszyć działanie metabolizmu i wspomóc proces odchudzania. Istnieje wiele ciekawostek, związanych z pozytywnym oddziaływaniem wody morskiej na człowieka, a jedną z bardziej zaskakujących jest fakt, że skład wody w morzu zbliżony jest do podświadomie znanego naszemu organizmowi płynu owodniowego, otaczającego dziecko w trakcie trwania ciąży.

Pisząc o dobroczynnym wpływie Bałtyku na ludzki organizm, nie można zapomnieć o jodzie i tym, jak morskie powietrze oddziałuje na nasz układ odpornościowy. Jod należy do grupy mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pobudza on tarczycę do produkcji hormonów T3 oraz T4, które odpowiadają za podstawowe procesy życiowe, takie jak właściwe działanie układu krążenia i układu nerwowego. Regulują też one temperaturę i wagę ciała oraz pracę mięśni. Warto pamiętać, że nadbałtyckie powietrze zawiera w sobie ogromne ilości jodu, a jego źródłem mogą być także spożywane ryby morskie. Gdy zapragniemy skorzystać z dobrodziejstw polskiego morza w zaciszu własnego domu, istnieje możliwość dostarczania jodu do organizmu poprzez stosowanie podczas gotowania soli, zawierającej w sobie jod. Należy jednak pamiętać, że sól sama w sobie, spożywana w zbyt dużych ilościach, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, doprowadzając do różnorakich chorób. Dlatego,  zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na dostarczenie organizmowi jodu są spacery brzegiem morza. Szczególnie poleca się je kobietą w ciąży oraz dzieciom w okresie  wzrostu i dojrzewania.

Nalewka bursztynowa

Zdrowotne właściwości wykazuje także inny nadmorski symbol – bursztyn. Wytwarzaną z bursztynu nalewkę stosuje się w leczeniu reumatyzmu, bólów mięśni, chorób tarczycy, serca, pomocna jest ona także w zwalczaniu grypy. Po uprzednim przygotowaniu (zalaniu spirytusem i odczekaniu co najmniej dziesięciu dni) zaleca się dolewać po kilka kropel nalewki do gorącej herbaty raz dziennie lub stosować ją zewnętrznie, poprzez nacieranie chorych okolic ciała. Jeżeli tego typu nalewkę lub sól morską zabierzemy do domu, możemy korzystać ze zdrowotnej siły morza nie tylko w czasie urlopu, ale przez cały rok. Polecamy więc zaopatrzyć się w zapasy nadmorskich skarbów podczas tegorocznych wakacji, a podczas samego pobytu nad morzem – korzystać ze wszystkich jego dobrodziejstw!

 

Źródła:

  • http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/jak-morze-wplywa-na-zdrowie_34451.html
  • http://polki.pl/zdrowie/medycyna-naturalna,jak-dziala-morski-klimat-czyli-dlaczego-warto-jechac-nad-baltyk,10409221,artykul.html
  • http://www.naturatour.pl/strona/aktualnosc/19