Kaszuby to region kulturowy w północnej części Polski. Zamieszkują go podtrzymujący swoje wyjątkowe tradycje Kaszubi, którzy stanowią odrębną grupę etniczną.

Mapa Kaszub

Kultura kaszubska jest niezwykle interesująca i zupełnie odmienna od kultur, występujących w innych regionach Polski. Do tej pory zachowały się tradycyjne kaszubskie stroje, pieśni, muzyka, a nawet język. Kaszubi, będący autochtoniczną słowiańską ludnością Pomorza, zamieszkują te tereny od wieków. Pierwsze wzmianki na temat regionu Kaszuby pochodzą z bulli papieża Grzegorza IX, z 1238 roku. Przez ten czas tutejsze tradycje ulegały różnorodnym wpływom, w tym przede wszystkim niemieckim. Obecnie wśród naukowców funkcjonuje teoria twierdząca, że mowa Kaszubów jest językiem przejściowym pomiędzy polskim oraz wymarłymi językami dawnych plemion zamieszkujących te tereny. Język kaszubski od polskiego odróżnia nie tylko różne znaczenie słów, ale także archaiczny sposób akcentowania. Od 2005 roku istnieje możliwość wyboru języka kaszubskiego jako przedmiotu dodatkowego podczas zdawania egzaminu maturalnego.

Miejscem, które warto odwiedzić, chcąc lepiej poznać kaszubski folklor jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Ten zlokalizowany około 70 km na południowy-zachód od Gdańska park poszczycić się może długą, bo ponad stuletnią historią. W momencie założenia w 1906 r. było to pierwsze muzeum na wolnym powietrzu. W parku, poza poznaniem różnorodnych eksponatów, można wziąć udział w przygotowanych lekcjach, dotyczących kaszubskiego języka oraz sztuki rzemieślniczej.

Kaszubski krajobraz

Centralna część Pojezierza Kaszubskiego określana jest często mianem Szwajcarii Kaszubskiej. Ma to związek z występowaniem na terenie najwyższych wzniesień spośród obszaru Niżu Polskiego oraz malowniczych jezior. Choć może kwestia podobieństwa owych terenów do Szwajcarii jest sprawą dyskusyjną, to z całą pewnością nie można odmówić temu regionowi wyjątkowego uroku.

Na terenie Borów Tucholskich, w pobliżu miejscowości Odry, zlokalizowany jest rezerwat przyrody „Kręgi Kamienne”. Na terenie tego florystycznego rezerwatu znajduje się cmentarzysko plemienia Gotów. Znaleźć tu można kamienne kręgi oraz kurhany, czyli mogiły w kształcie kopca, będące miejscem pochówku. Kręgi liczą od 15 do 33 metrów średnicy i wystają z ziemi na wysokość od 20 do 70 cm, określane są mianem „Polskiego Stonehenge”.

Szukasz miejsca na wakacje?
Zobacz listę miejscowości

Kaszuby to trudny do zdefiniowania region. Nie jest znana geneza jego nazwy, a obecny zasięg terytorialny jest różny w zależności od źródła. Problematyczne jest także określenie stolicy tego obszaru. O miano to stara się bowiem kilka miast, jednym z nich są Kartuzy, które opatentowały znak „Kartuzy stolica Kaszub”. Miejscowość otaczają cztery jeziora, ale wart uwagi jest także tutejszy zespół klasztorny. Ten wyjątkowy obszar, jakkolwiek go zdefiniujemy, z pewnością warto jednak odwiedzić. Do wizyty zachęcają obecne tu atrakcje przyrodnicze, architektoniczne oraz obiekty, przybliżające sekrety fascynującej kaszubskiej kultury. Zachęcamy do odwiedzin!